Dorota Gardias powołana do Rady Dialogu Społecznego

Dorota Gardias powołana do Rady Dialogu Społecznego

Prezydent Andrzej Duda powołał przewodniczącą Forum Związków Zawodowych Dorotę Gardias w skład Rady Dialogu Społecznego. Gardias zastąpiła Tadeusza Chwałkę, który w listopadzie zginął w wypadku samochodowym.

Dorota Gardias była w latach 2005-2011 przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Od 2015 roku jest przewodniczącą Forum Związków Zawodowych.

Rada Dialogu Społecznego została powołana w miejsce Komisji Trójstronnej. Zasiadają w niej przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców oraz prezydenta, NBP i GUS. Przewodniczenie Radzie jest rotacyjne, zmieniane co rok. Obecnie przewodniczącym jest szef "Solidarności" Piotr Duda.

– Cieszę się, że mogłem wręczyć pani przewodniczącej tę nominację do bardzo ważnego ciała, jakim jest Rada Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję Trójstronną, której prace niestety zostały sparaliżowane w okresie poprzednich rządów (...) To taka chwila specyficzna, bo tak się niestety stało, że pan Tomasz Chwałka zginął na służbie Rzeczypospolitej można powiedzieć. Życie toczy się nadal i godny przedstawiciel FZZ jest niezwykle potrzebny (...) Bardzo się cieszę z tej nominacji i życzę powodzenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Szanowni Państwo,

Wczoraj Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał mnie w skład Rady Dialogu Społecznego.
Forum Związków Zawodowych - centrala, która odegra kluczową rolę w sprawach najistotniejszych z punktu widzenia pracownika - brzmi idyllicznie, prawda?
Jeśli będziemy wykorzystywać nasz potencjał organizacyjny, merytoryczny i intelektualny to ta idylla ma szansę się urzeczywistnić.
Każdy pracownik jest ambasadorem tego organu, musimy o tym pamiętać. Liczą na nas szczególnie ci, którzy nie mogą dziś zakładać i wstępować do związków zawodowych.
Może się wydawać, że nowe pokolenie nie rozumie, nie chce wzmacniać idei związkowych. Oczywiście, przykre jest czytanie komentarzy, wypowiedzi niektórych ludzi, dalekich od naszej percepcji.
Pamiętajcie jednak, że najbardziej potrzebuje nas większość, która jest tak silnie wyzyskiwana, wykluczana, że lęka się zabrać głosu.
Rada Dialogu Społecznego powstała po to, aby ich z tego lęku uwolnić.
Dziękuję Wiceprzewodniczącym Forum Związków Zawodowych, którzy towarzyszyli mi wczoraj w Pałacu Prezydenckim.

Do zobaczenia!

Dorota Gardias

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych