Ogólnopolski strajk ostrzegawczy pracowników POLREGIO S.A. będzie przeprowadzony 2 marca w godzinach 6:00 do 8:00

Ogólnopolski strajk ostrzegawczy pracowników POLREGIO S.A. będzie przeprowadzony 2 marca w godzinach 6:00 do 8:00

Koleżanki i Koledzy, Kolejarze– Pracownicy POLREGIO S.A.

Każdy z nas z niepokojem patrzy w przyszłość, myśląc jak utrzymać swoją rodzinę.
Szalejąca w całym kraju drożyzna pożera coraz większą część naszych zarobków, relatywnie niskich w stosunku do innych spółek kolejowych. Od kilku miesięcy związki zawodowe domagają się wzrostu wynagrodzeń i przynajmniej rekompensaty utraconego dochodu. Zarząd spółki próbował grać na zwłokę i przeciągać w czasie spór zbiorowy na tym tle, by ostatecznie rzucić stronie społecznej na stół negocjacyjny zwyczajny ochłap.

Dzieje się to w czasie, gdy POLREGIO S.A. . ma stabilne podstawy finansowania. Pod koniec 2020 roku urzędy marszałkowskie poszczególnych województw podpisały wieloletnie umowy na realizację przewozów z naszą Spółką. Przynosi ona wymierny zysk finansowy. W 2020 roku, mimo pandemii i obostrzeń, wyniósł 23 miliony złotych, wstępny wynik za 2021 rok jest przed nami skrzętnie ukrywany.

W zeszłym roku samorządowcy przyznali godziwe podwyżki w innych spółkach kolejowych.
Ze stanowiska Konwentu Marszałków z 15 lutego br. wynika, że dla pracowników POLREGIO S.A. przyzwoitych pieniędzy już nie starczyło. Co gorsza, od wszystkiego ręce zdaje się umywać większościowy udziałowiec naszej Spółki – Agencja Rozwoju Przemysłu, spółka Skarbu Państwa.

To może oznaczać, że właściciele POLREGIO S.A. widzą w nas najwyraźniej jedynie tanią siłę roboczą! Od lat przez naszych właścicieli oraz kolejne kierownictwa Spółki jesteśmy mamieni wizją rozwoju i karmieni zapewnieniami, które okazują się obietnicami bez pokrycia. Wykazaliśmy wystarczająco dużo cierpliwości i dużo dobrej woli, jak np. wyrażając zgodę na prolongatę terminu wprowadzenia systemowych podwyżek wynagrodzeń wynegocjowanych w 2019 roku – pierwszych od lat.

Musimy stawić czoła próbie zrobienia z nas, pracowników POLREGIO S.A. – największego przewoźnika kolejowego w Polsce - kolejarzy drugiej kategorii! Nie możemy absolutnie na to pozwolić, nie możemy ustąpić nawet na krok! Wspólnie upominamy się o to, co jest należne i czynimy to w świetle obowiązującego prawa. Wykonujemy bardzo odpowiedzialną pracę, która wymaga wysokiego poziomu koncentracji. Nie może jej rozpraszać obawa, czy starczy nam pieniędzy do następnej wypłaty.

 

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy w POLREGIO S.A.