PKP CARGO S.A. przepłaciła za AWT ?

PKP CARGO S.A. przepłaciła za AWT ?

Jak podaje portal wyborcza.biz zlecona przez PKP Cargo zewnętrzna ekspertyza mówi, że cena kupionej w zeszłym roku spółki AWT mogła być zawyżona. Według poprzedniego zarządu miała być "bardzo korzystna".
Ekspertyza sporządzona w PKP Cargo przez zewnętrzną firmę dotyczyła kupna 80 proc. udziałów czeskiej spółki Advanced World Transport w maju 2015 r. AWT jest drugim co do wielkości przewoźnikiem towarowym w Czechach. Audyt dotyczył wyceny transakcji i - jak informuje zespół prasowy PKP Cargo - "prawidłowości całego procesu". AWT zostało zakupione za 103,2 mln euro.

Cena zawyżona

Teraz PKP Cargo poinformowało w giełdowym komunikacie, że cena AWT mogła być zawyżona. "Ekspertyza wykazała odstępstwa od metodyki szacowania wartości przedsiębiorstwa oraz błędy w założeniach do wyceny i w jej technice, które mogły wpłynąć na zawyżenie rekomendowanej wartości tego przedsiębiorstwa, co mogło spowodować, że wartość transakcji wykraczała poza poziom akceptowalny dla typowego, racjonalnie działającego inwestora" - czytamy w komunikacie.

Co ciekawe, poprzedni zarząd PKP Cargo chwalił dobrą cenę transakcji. - Patrząc na parametry tej transakcji, mnożnik EBIDTA i wartość księgową, uzyskaliśmy bardzo korzystną cenę, adekwatną do bieżącej wartości spółki i jej potencjału - mówił Łukasz Hadyś, członek zarządu ds. finansowych PKP Cargo.

Z kolei w komunikatach AWT jest mowa nawet o tym, że cena była "okazyjna". "Transakcja sfinalizowana w maju 2015 roku istotnie przekłada się też na wynik finansowy spółki, przynosząc PKP Cargo potwierdzony przez biegłych rewidentów zysk na okazyjnym nabyciu w wysokości ok. 140 mln zł. Oznacza to, że PKP Cargo kupiło AWT za cenę niższą, niż wskazywałaby na to wycena aktywów przejętej spółki" - czytamy w komunikacie.

Błędy do korekty

Jak sprawę komentuje obecny zarząd PKP Cargo? W odpowiedzi na nasze pytania Aleksandra Smyczyńska z PKP Cargo pisze tylko, że "w trosce o dobro naszych akcjonariuszy wszystkie decyzje obecnego i poprzednich zarządów podlegają kontroli, a ewentualne błędy są korygowane".

O tym, czy w ekspertyzie zawarte były jeszcze inne wnioski dotyczące AWT, jeszcze nie wiadomo. Jak informuje Smyczyńska, sprawa została przekazana odpowiednim organom państwa i w związku z tym PKP Cargo nie będzie zdradzać więcej szczegółów w tej sprawie. "Dalsze informacje będziemy publikować w formie raportów bieżących" - informuje.

Zakup AWT krytykował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas audytu rządu PO-PSL w maju tego roku. Zbiegł się w czasie z upadkiem kopalni OKD, głównego klienta AWT. - Przestrzegano was, przestrzegano rząd Platformy i PSL przed kupnem spółki AWT przez PKP Cargo. I co się stało? Spółka AWT została zakupiona. Dzisiaj mamy taką sytuację, że oto główny zamawiający AWT ogłosił upadłość - mówił Adamczyk. - Jeżeli kiedykolwiek powiecie, że akcje PKP Cargo spadły po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy, to uderzcie się mocno w piersi. Myślę, że kwestię zakupu AWT sprawdzą odpowiednie służby, bo pomimo że przestrzegano, pomimo że apelowano, wydano 460 mln zł na zakup tej spółki. Prawdopodobnie te pieniądze zostały zmarnowane - dodał.