PKP CARGO S.A.- uzdrawianie firmy ?

PKP CARGO S.A.- uzdrawianie firmy ?

Zarząd PKP Cargo S.A. ogłosił, że do 30 września 2024 r. pozbędzie się maksymalnie 4142 pracowników w ramach zwolnień grupowych. 
- Samo ograniczanie kosztów pracowniczych do niczego nie doprowadzi. Ktoś musi pracować na zysk spółki - uważa Grzegorz Samek przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych. Związkowcy uważają, że decyzje podejmowane przez zarząd PKP Cargo prowadzą do "zwijania" spółki.

Na uwagę zasługuje  zupełnie pomijany fakt w kontekście ostatnich działań obecnego zarządu  PKP Cargo S.A. ,  zarząd podczas spotkania, które odbyło 26 czerwca 2024r. został zapytany przez związki zawodowe o efekty ich pracy w postaci wygrywania przetargów np. w ENEA? - Odpowiedziano nam, że przetarg jest w toku.
W momencie gdy otworzono koperty z ofertami przewoźników startujących w przetargu na przewozy węgla z kopalni "Bogdanka"  opinia publiczna otrzymuje bombę z informacją, że zgłoszony zostaje wniosek o sanację, a 3 lipca 2024 r. p.o. prezesa z zaskoczenia informuje o zamiarze  zwolnienia ponad czterech tysięcy pracowników spółki. 

Ceny złożonych ofert przez startujących w przetargu przewoźników możemy przeczytać w "Informacji z otwarcia ofert", którą opublikowała ENEA i raczej nie pozostawiają złudzeń...

eneajpg

Bez odpowiedzi pozostało również pytanie zadane przez związki zawodowe dlaczego spółka nie wystartowała w wartym ponad 8 milionów złotych przetargu organizowanym przez PKP Intercity S.A. na wykonywanie pociągowej i pozapociągowej obsługi trakcyjnej lokomotywami wykonawcy na rzecz przewoźnika. Więcej o unieważnionym z braku ofert przetargu można przeczytać tutaj.

Tym bardziej kuriozalnie, właśnie w tym kontekście wygląda transparent, który pojawił się na gmachu spółki. W opinii odbiorców jego treść (#MakeCargoGreatAgain) wygląda po prostu jak "głupi żart".

Zrzut ekranu 2024-07-07 140019png

Zarząd poza zwolnieniami tysięcy pracowników nie przedstawia żadnego planu naprawczego - czego domagają się związki zawodowe. W odpowiedzi otrzymujemy powtarzane w kółko słowa, że robią to do czego zostali wynajęci i niezapomniane od pierwszego spotkania hasło że "będzie bolało". 

Dlatego regularnie zabiegamy o zwołanie zespołu trójstronnego ds. kolejnictwa. 
Rozmowy miałby się odbyć między związkowcami, władzami PKP Cargo S.A. a przedstawicielami rządu. Uważamy, że bez pracy cel postawienia spółki na nogi nie zostanie osiągnięty. 

- Same ograniczanie kosztów pracowniczych do niczego nie doprowadzi. Ktoś musi pracować na zysk spółki - podkreśla przewodniczący FZZMK. Lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie ok. 20 mln ton ładunku z transportu drogowego na kolejowy.

- Stare hasło "Tiry na tory". To jest tylko w sferze takich sloganów, natomiast nikt się tym na poważnie nie zajął. Budujemy infrastrukturę kolejową, która jest niewykorzystana, natomiast drogi są zablokowane. 20 milionów ton ratują spółkę bez problemu. To jest proste rozwiązanie i to mówią fachowcy, którzy się na tym znają - przedstawia postulaty związkowców Grzegorz Samek. - Jeżeli spółka nie będzie wozić towarów, to nic nie pomoże. Mówi się dużo o ekologii, a kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Trzeba odciążyć drogi i wykorzystać infrastrukturę kolejową - dodaje. Temat miał być podejmowany na każdym spotkaniu z zarządem, ale jest pomijany.

Na uwagę zasługuje materiał opublikowany na kanale "YouTube"   Tomasza Piekielnika -  doradcy strategicznego w podatkach i biznesie, wykładowcy i wydawcy kursów online na temat ostatnich wydarzeń, które mogą mieć bezpośredni związek z tym co obserwujemy wokół PKP CARGO S.A.

"Wielki PRZEKRĘT w PKP CARGO? KTO stoi za UKRAINIAN RAILWAYS CARGO POLAND."

Zachęcamy do obejrzenia:

https://youtu.be/RxY3Wq93Cnk?si=FiToTqBL7fyhEsZS 

oraz do przeczytania wywiadów udzielonych portalom gazeta.pl oraz money.pl przez Przewodniczącego FZZMK:

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,31115198,nawet-4-tys-osob-zwolnienia-grupowe-w-panstwowej-spolc...

https://www.money.pl/gospodarka/tysiace-osob-do-zwolnienia-w-pkp-cargo-zwiazkowiec-nie-nadazam-ladowac-telefonu-7045510066449088a.html