Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień w Spółce PKP CARGO w okresie od 25 lipca 2022 do 31 lipca 2023 roku.
Spółka PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji poinformowała, że w dniu 1 sierpnia 2024 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień przez osoby obowiązane na podstawie ustawy i umowy do zajmowania się działalnością gospodarczą PKP CARGO S.A. w okresie od 25 lipca 2022 do 31 lipca 2023 roku.
Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawa dotyczy tzw. decyzji węglowej tj. „podjęcia działań w ramach wykonania decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 roku o znaku BPRM.5020.19.2.2022(1) oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2022 roku o znaku BPRM.5020.19.2.2022 bez uprzedniego zawarcia porozumienia z Ministrem Aktywów Państwowych oraz wydania uchwały zarządu PKP CARGO S.A., wskutek czego wyrządzono szkodę majątkową wielkiej wartości ww. podmiotowi w postaci utraty przychodów z wykonywanych umów z innymi podmiotami i utraty spodziewanych korzyści, tj. o przestępstwo z art. 296 § 1 i 3 k.k.”.
Federacja Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych wielokrotnie na spotkaniach z ówczesnym zarządem spółki podnosiła, że realizacja transportów węgla zlecanych przez premiera Mateusza Morawieckiego skończy się utratą klientów. Zarząd ignorował te sygnały.
Aby zrealizować to zadanie, niezgodnie z prawem zmieniano wówczas umowy o pracę. Jedyne, co mogliśmy wówczas zrobić, to nie godzić się na pracę w godzinach nadliczbowych i poza harmonogramem. Domagaliśmy się także zapewnienia, że ewentualna utrata klientów nie doprowadzi do zwolnień w przyszłości.