Przewozy pasażerskie w sierpniu 2019 r.

Przewozy pasażerskie w sierpniu 2019 r.

W sierpniu liczba pasażerów przekroczyła 28 mln. Jest to wynik o blisko 2 mln podróżnych większy niż rok wcześniej. Praca przewozowa w sierpniu wyniosła blisko 2,3 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 15,1 mln pociągokilometrów. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera to 80 km (spadek o 2,6%).


Wszyscy przewoźnicy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. W przypadku  PKP Intercity był to wzrost o 6,6%, zaś Koleje Śląskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Koleje Dolnośląskie odnotowały wzrosty przekraczające 20%. Największy wzrost w wartościach bezwzględnych odnotowało POLREGIO (Przewozy Regionalne) - ponad 640 tys. podróżnych.

- Kolej jako jedyny środek transportu jest w stanie zapewnić transport bardzo dużej liczby podróżnych w szybki i bezpieczny sposób. To dlatego pociąg staje się pierwszym wyborem dla wielu osób jadących na wypoczynek czy chcących uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych, świętach państwowych czy uroczystościach o charakterze religijnym - podsumowuje wyniki za sierpień dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - W wakacje podróżnych przybywa. Dlatego inspektorzy UTK przeprowadzili dodatkowe kontrole ponad 150 pociągów. Działania UTK mobilizują przewoźników do podwyższania standardu obsługi podróżnych – dodał.

W okresie od stycznia do sierpnia przewoźnicy przewieźli ponad 217 mln pasażerów, o blisko 13,8 mln (6.8%) podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Praca przewozowa wyniosła 14,8 mld pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna ponad 112,7 mln pociągokilometrów. Wartości te były wyższe odpowiednio o 4,4% oraz 2%.

Wizualizacja i plik z wynikami znajdują się w dziale Statystyka przewozów pasażerskich.
źródło: utk.gov.pl