Wyniki przewozów kolejowych w styczniu 2020 r.

Wyniki przewozów kolejowych w styczniu 2020 r.

Ponad dwa miliony podróżnych więcej niż rok wcześniej – taki wynik osiągnęli przewoźnicy pasażerscy w styczniu 2020 roku. Wzrosła również praca eksploatacyjna i przewozowa w przewozach osób. Kolej odnotowała natomiast spadek w przewozach towarowych poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

W pierwszym miesiącu 2020 roku w przewozach pasażerskich przewieziono blisko 28,6 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 7,7% w porównaniu ze styczniem 2019 r.  Praca przewozowa w styczniu wyniosła ponad 1,7 mld pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 15,4 mln pociągokilometrów. Te wartości były odpowiednio wyższe o 5,8% oraz 6,6%.

Dane ze stycznia wskazują, że w rozkładzie 2019/2020 część przewoźników zwiększyła liczbę przejazdów. Wyższą pracę eksploatacyjną odnotowano m.in. w PKP Intercity, Kolejach Wielkopolskich, oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera w styczniu wyniosła 60 km. – Oferta kolei staje się coraz bardziej atrakcyjna dla pasażerów. Podróżujących pociągów przybywa i jestem przekonany, że cały 2020 r. powinien przynieść wzrosty jeśli chodzi o liczbę pasażerów kolei – przewiduje dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Przewozy towarowe

Przewoźnicy towarowi w styczniu 2020 r. przewieźli ponad 17 mln ton. Oznacza to spadek w stosunku do ubiegłego roku o 12,9%. Praca przewozowa i eksploatacyjna wyniosły blisko 3,9 mld tonokilometrów oraz 5,9 mln pociągokilometrów, co oznacza spadek o 14,6% oraz 12,2%.

Średnia odległość przewozów towarowych w styczniu wyniosła 227 km i była niższa o ponad 4 km. Szczegółowe informacje na temat statystyk przewozowych znajdują się w działach: Statystyka przewozów pasażerskich oraz Statystyka przewozów towarowych.